Cupa Aradului la ciclism a fost una aprig disputată (FOTO)

Written by admin. Posted in Sport

Tagged: , , , ,

Published on mai 31, 2014 with No Comments

Pe o ploaie mocănească s-a desfăşurat cea de-a patra ediţie a Cupei Aradului la ciclism. Aproape 600 de concurenţi de toate vârstele au ţinut să pedaleze în cele şase probe desfăşurate pe Bd.Revoluției, între Teatru și intersecția cu str.Nicolae Grigorescu (Libelula).

Pentru o cronometrare corectă a timpilor obținuți în curse, concurenţi au fost înzestraţi cu câte un cip. Prima probă desfăşurată a fost cea din categoria „Family“, la care au participat copii cu vârste între 3 şi 7 ani, însoţiţi de părinți. După cei 1,7 km. parcurşi au fost premiate patru familii, pe primul loc situându-se familia Bărnuţiu care a avut în componenţă cel mai tânăr participant de doar 10 luni. Aceştia s-au ales cu o bicicletă.

Pe locul al doilea,  s-a clasat familia Copca care a câştigat un voucher pentru cumpărături, în valoare de 300 de lei. Pe locul al treilea s-au clasat două familii, Ştir şi Kiss, care au câştigat voucere în valoare de 200 de lei.

Cea de-a doua probă la Cupa Aradului a fost cea destinată copiilor cu vârste între 7 și 10 ani. La această probă concurenţii au avut de parcurs o distanţă de 3,5 km. Competiția a continuat cu proba în care au fost înscriși copiii cu vârste între 10 și 14 ani. Aceștia au avut de parcurs 5,3 kilometri.

După probele destinate copiilor a urmat categoria Open, unde s- au parcurs 8,85 kilometri.

Cele mai disputate probe au fost cele de Mountain Bike profi, unde concurenții parcurs o distanţă de 17,7 km, şi cursiere, care s-a desfășurat pe o distanţă de 21,24 km.

La finalul cursei toţi participanţii au primit la final medalii de participare.

Ediţia din acest an a Cupei Aradului la Ciclism a fost organizată de Primăria municipiului Arad în parteneriat cu Asociaţia Sportivă Voinţa, ACS Experiența Multisport și ATM Arad Ciclomania.

[nggallery id=181]

No Comments

Comments for Cupa Aradului la ciclism a fost una aprig disputată (FOTO) are now closed.