Clasare excelentă a lui Iulian Anghel la ”europenele” de șah

Tagged: , , , , , ,

Published on octombrie 30, 2014 with No Comments

În perioada 18-28 octombrie a avut loc la Batumi, Georgia, Campionatul European de Șah pentru copii și juniori.

Delegația României a numărat 17 sportivi, dintre care cinci au reușit clasări în primele 10 locuri, lucru meritoriu într-un sport în care reprezentanții din fostul spațiu sovietic au dominat competiția.

Aradul a fost reprezentat de Iulian Anghel (Șah Club Vados), campion național la categoria 8 ani, care a terminat turneul pe locul 7, cu 6,5 puncte, având 6 victorii, o remiză și 2 înfrângeri. Deși s-a aflat pentru prima dată la o competiție internațională majoră, Iulian a reușit unul dintre cele mai bune rezultate ale delegației României și doar emoțiile inerente debutului la o astfel de competiție l-au privat de o clasare pe podium.

”Participarea lui Iulian la Batumi a fost posibilă prin sprijinul Primăriei Municipiului Arad și Intesa Sanpaolo Bank” a precizat Alin Câmpeanu, președinte al Șah Club Vados Arad.

Comments for Clasare excelentă a lui Iulian Anghel la ”europenele” de șah are now closed.